Pünkösd
2012.05.26. - Szakács GergelyÁldozópéntek
2012.05.18. - Bella PéterA hegyen állok és földbe gyökerezik a lábam. Csak úgy elszáll, mint egy léggömb, amit nem tartottak jól. Mint az áldozati oltár füstje - hiába fognám markommal, elillan. Milyen kár, micsoda fájdalom marad itt utána. Üresség. Nem lesz itt velünk, nem érintjük, nem tanít, nem etet meg. ... De még ennél is többről van szó. Ahogy Jézus elment, újra vissza is fog jönni. Újra érinthetem, újra velem lesz, mesterem lesz. És életprogramomat addig is ő adja: kísér a Szentlélek által.
Nem valljuk be, de nehéz ünnep ez az Áldozócsütörtök. Nincs rajta fogás. Nem nagyon tudjuk közelengedni magunkhoz - amúgy is a távolodásról szól. Vannak szép és értékes gondolataink, teológiai magyarázataink, dogmatikai igazságok. De akkor is marad valamennyi hiányérzet. Miért történt? Miért ünnep egyáltalán?
Nagyrészt mentegetőzünk, hogy azért ment el Jézus, hogy közelebb legyen, így túllépi a tér és idő korlátait, jó nekünk így, persze, satöbbi, satöbbi... Meg amúgy is, a mennyről mit mondjunk már? Evilági kérdésekkel küzdő fölhözragadt keresztyénség a miénk - részben mert túllendültünk egy másik szélsőségből, amelyik köpött a láthatókra, és csak a túlvilágra rendezkedett be. (A sors iróniája, hogy az egyre vadabb és egyben egyre változatosabb kozmológiai elméletek több teret engednek a mndent átható isteni valóságnak, de ezt most hagyjuk. A tudományellenes kreacionistáknak azért ajánlom, hogy néha legyenek képben a kortárs természettudományban, meg fognak lepődni a húrelméleten, a skalártereken, multiverzumokon!)
De nem is erről akarok írni. Írtak a kopó és feledésbe merülő ünnepről a Reposzton is, máshol is. Engem most az itt maradt ember érdekel.
Anyák napjára
2012.05.05. - Szakács GergelyAnyák napjára egy Queen szám: Mother love. A haldokló Freddie Mercury halála előtt néhány hónappal készítette, és halála után jelent meg. Számomra ez a szám az életet lezárni készülő ember őszinte vallomása.
Itt van május elseje
2012.05.01. - Pálfi ZsuzsannaManapság május 1-e az emberekben kellemes emlékeket kelt (majális, napsütés, pihenés), de tudjuk-e, hogy a munka ünnepének eredete véres eseményekhez, politikai küzdelmekhez nyúlik vissza.
Május 1 a munka ünnepe - egy kis történelmi háttér - kulturpont.hu
Az ünnepeknek is megvan a maga történetük, melyek gyakran függetlenednek azoktól a tartalmaktól, történelmi eseményektől, melyek létrehozzák, meglapozzák az ünnepeket. Manapság szinte mindegyik ünnepünk előtt szokásos a média részéről közvélemény-kutatást végezni arról, hogy mit is ünneplünk az adott napon, és aztán szörnyülködve megállapítani, hogy sokaknak fogalma sincs, hogy mi okból van az adott ünnep.Ma én is végzek egy kis kutatást május elsejével kapcsolatban, az emlékeimben fogok kutatni. 4 évtized 1-1 emlékét teszem egymás mellé, meglátjuk mennyi köze van május 1 eredeti tartalmához.
1970-es évek második fele:
Mondatok az út végéről
2012.04.06. - Bella PéterEgy ausztrál nővér, miközben halálos betegeket ápolt, feljegyezete, mit bánnak meg halálos ágyukon. A leggyakoribb haldoklói megbánásokról könyv is készült, néhányat pedig a Guardian is lehozott. ... Elgondolkodtató az is, hogy amikor megkérdezte betegeit, mit bántak meg addigi életükben, szinte ugyanazok a mondatok hagzottak el. Mint például az, hogy bárcsak kevesebbet dolgoztak volna, vagy jobban kifejezték volna érzéseiket. Íme, az öt leggyakoribb megbánás, miközben eljátszhatunk a gondolattal, mi mit bánnák meg, ha ez lenne életünk utolsó napja.
Mondatok az út végéről, onnan, ahonnan már minden látszik, onnan, ahonnan már nem lehet visszafordulni. Épp ezért ki lehet mondani, még ha későnek tűnik is, már nincs következmény, csak a belátás marad, a búcsú a többiektől, és attól az úttól, amit bejárt az embert. Én nem jártam még arra, csak elképzelni tudom.
Öt mondat, öt téma, ami statisztikailag a leggyakoribb a haldoklók szájából.
"Bárcsak lett volna bátorságom a saját életemet élni, és nem azt, amit mások elvártak tőlem."
"Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat."
"Bárcsak lett volna bátorságom kimutatni az érzelmeimet."
"Bárcsak szorosabb kapcsolatot ápoltam volna barátaimmal."
"Bárcsak boldogabb lettem volna."
Nem okoznak meglepetést ezek a sorok, ami itt húzódik, a mondatok mögött, az az egész élet problémája, a különbség annyi, hogy amikor már nem tudunk semmit tenni, akkor jön a vallomás. Nem jól megélt kapcsolatok, rosszul berendezett élet, boldogtalanság - mindez az életünket mutatja, még ha végén fogalmazódik is meg. Ezt kellett. Volna.
Ön tisztul? - a böjt margójára
2012.02.25. - Szakács GergelyA böjtben rejlik annak lehetősége, hogy a bűnt ( gondoljunk itt a 7 főbűnre!) megszüntetjük, vagyis a tudatunkat kitágítva visszakapcsoljuk magunkat az osztatlan egységhez, a teremtés erejéhez, életünk alapjához.
Miközben aktuális híreket, programokat, elmélkedéseket kerestem az idei böjtről, ráakadtam a böjtkúra oldalra.